Zakładanie konta firmowego

Raczej trudno sobie wyobrazić dobrze prosperującą firmę bez konta bankowego. Służy ono do rozliczania się z klientami, urzędem skarbowy i ZUS-em. Większość podmiotów gospodarczych musi posiadać specjalne konto firmowe. Jednak nie każdy przedsiębiorca musi spełnić ten warunek.

Konto firmowe przy jednoosobowej działalności gospodarczej

Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, tak jak wszyscy musi posiadać konto bankowe. Jednak nie musi to być osobne konto jak w przypadku innych podmiotów. Może korzystać ze swojego konta osobistego.

Przy zakładaniu firmy należy podać nr. konta firmowego. W tym przypadku może to być konto osobiste i należy pamiętać, że taki rachunek znajdzie się w wykazie podatników VAT. To oznacza, że znajdzie się również na tak zwanej Białej Liście, do której mają dostęp wszyscy zainteresowani. Minusem jest również to, że organy kontrolne jak urząd skarbowy i ZUS mogą mieć dostęp do tego konta a tym samym do wiedzy o naszych prywatnych środkach. Z tych powodów przedsiębiorca powinien się zastanowić czy warto łączyć ze sobą funkcje konta prywatnego i firmowego. Na stronie https://wiedzadlafirm.pl/ można się dowiedzieć więcej na ten temat.

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu konta

Każda spółka cywilna, spółka jawna, z o.o. oraz fundacja, zgodnie z polskim prawem ma obowiązek posiadać konto firmowe. Konto takie umożliwia przedsiębiorcy kontrolę wydatków i przychodów oraz umożliwia kontrolę finansów firmy przez organy uprawnione do tego.

Przy wyborze konkretnego banku, który będzie obsługiwał konto, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na koszt tej usługi. Należy brać pod uwagę to, że działalność będzie prowadzona może kilka lat i koszty te będą się sumować. W tym przypadku nie chodzi tylko o sam koszt prowadzenia rachunku, ale także opłaty związane z wykonywaniem przelewów, z wydaniem karty lub innych druków i zaświadczeń. Ważne jest także to, jak rozwiązana jest sprawa przelewów do urzędu skarbowego i do ZUS.

Bardzo istotne jest też to jakie usługi dodatkowe oferuje bank. W nowych ofertach do konta można otrzymać pomoc księgową albo dodatkowe ubezpieczenie firmy. Można także liczyć na pomoc elektryka albo hydraulika w razie awarii w firmie. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób rozwiązany jest dostęp online do konta i w jaki sposób można takie konto założyć. Jak podaje strona https://wiedzadlafirm.pl/, w wielu bankach konto firmowe można założyć bez wychodzenia z domu.

Niezależnie jakie rozwiązanie wybierze przedsiębiorca, powinien rozważyć stosunek ceny usługi do jej jakości i bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here