czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy

Kiedyś mówiło się, że najważniejsze w życiu, to pracować ciężko, ponieważ tylko taka praca jest w stanie dać nam godziwe wynagrodzenie, a co za tym idzie, również życie. Czasy jednak się zmieniają i okazuje się, że najważniejsze, to pracować rozsądnie i mądrze, odpowiednio dysponując swoim czasem i siłami przerobowymi, ponieważ to taka praca da nam największe korzyści. Oczywiście ciężka praca to bardzo duża wartość i ludzie pracowici, którzy pracują ciężko i nie boją się takiej pracy są bardzo cenni na rynku, jednak z punktu widzenia pracownika, to właśnie mądra praca ma największy sens, dlatego warto przyjrzeć się temu bliżej i samemu zastanowić się nad tym, w jaki sposób my pracujemy i ile wymagamy na co dzień od siebie.

Nie da się ukryć, że żyjąc w obecnych czasach mamy naprawdę duży wybór, jeśli chodzi o to, gdzie chcemy pracować i co chcemy w życiu robić. Kiedyś ludzie nie mieli dużego wyboru i jedyną prawidłową ścieżką kariery była właśnie ciężka, fizyczna praca. Niestety ciężka, fizyczna praca jest bardzo wyniszczająca i z tego właśnie powodu ludzie, którzy kiedyś szczycili się swoją pracowitością, dziś mają problemy zdrowotne przez to, jak ciężko kiedyś pracowali.

umowa zlecenie

Warto więc zwrócić uwagę na to, że praca wcale nie musi być czymś, z czym jesteśmy związani na siłę, nierozłącznie. W każdej chwili jesteśmy w stanie ją zmienić i jeśli nam nie odpowiada – znaleźć nową, taką, która będzie w stu procentach nam odpowiadać i z której wykonywania będziemy dumni i zadowoleni. Celem nie jest przecież męczenie się w pracy, ale życie w taki sposób, by robić to, co się lubi i by czerpać z tego przyjemność, stale ucząc się nowych rzeczy, doszkalając się i szlifując swoje umiejętności.

Bardzo łatwo jest się zasiedzieć w jakiejś pracy i zacząć myśleć, że jako pracownik zaczyna się mieć coraz mniejszą wartość na rynku pracy. Warto więc co jakiś czas, nawet dla samego siebie, przejrzeć jakieś oferty pracy i zastanowić się, czy nie byłoby dobrze zmienić obecny stan, w którym się znajdujemy. Oczywiście chodzi o to, by zmienić pracę na lepszą i taką, która da nam szczęście. Warto więc, pracując w jakiejś firmie, co jakiś czas – może co pół roku, może co rok – wybrać się na jakąś rozmowę kwalifikacyjną i zmierzyć się z wymaganiami innych pracodawców. To bardzo ważne, aby stale być świadomym tego, że jest się wartościowym i że warunki pracy powinny ulegać zmianie na lepsze.

Szczytem marzeń wielu osób jest otrzymanie umowy o pracę. Nic w tym dziwnego, bowiem dzięki niej zyskujemy wiele przywilejów, których nie mielibyśmy na umowie zleceniu. Najważniejszym i podstawowym pytaniem, które zadaje sobie wiele osób pracujących na umowie zleceniu jest – czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy?

Tutaj niestety część osób będzie czekać przykre rozczarowanie, bowiem nie – umowa zlecenie nie wlicza się do stażu pracy. Do stażu pracy wlicza się tylko ten okres, kiedy pracujemy na umowie o pracę, nawet mimo tego, że na umowie zleceniu odprowadzane są składki emerytalne. Warto o tym pamiętać, kiedy zatrudniamy się w jakimś miejscu i pracodawca za wszelką cenę nie chce podpisać z nami umowy o pracę.

w biurze

Bądźmy świadomi tego, że jesteśmy wartościowi i powinniśmy starać się o pracę w miejscu, które będzie nas w stu procentach doceniało – tym bardziej w czasach, kiedy pracowników na rynku pracy jest zdecydowanie mniej i pracodawcom zależy na tym, by ktoś wykonywał dla nich dane zadania. Z tego powodu coraz częściej widujemy ogłoszenia na witrynach, które mijamy idąc ulicą i coraz więcej ogłoszeń umieszczanych jest na różnych portalach z ogłoszeniami, co pozwala nam przyjrzeć się dobrze pracy, z którą być może będziemy mieli do czynienia, a także dowiedzieć się nieco o wymaganiach i tym, co otrzymamy od pracodawcy, nawet zanim udamy się na rozmowę kwalifikacyjną.

Do takiej rozmowy również warto się przygotować i dowiedzieć się, co to za miejsce, w które właściwie się udajemy. Nie bójmy się pytać o stawkę, bowiem będą to przecież nasze pieniądze i lepiej dowiedzieć się o nich teraz niż kiedy już się zatrudnimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here