Jak hodować królika miniaturkę

Królik jest jednym z najczęściej hodowanych w warunkach domowych gryzoni. Aby jednak móc zapewnić mu odpowiednie warunki codziennego funkcjonowania, warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na dobrą klatkę, ale także inne akcesoria. Wszystkie można nabyć w sklepie zoologicznym. Jeśli chcesz hodować małego królika, sprawdź, jakie rzeczy musisz kupić. 

Klatka dla królika 

Musisz wiedzieć, że królik miniaturka jest zwierzęciem niezwykle ruchliwym. Potrzebuje klatkę, która będzie miała odpowiednie wymiary. Jej długość i szerokość powinna wynosić co najmniej 1 metr. Zwróć od razu uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest klatka, najlepsza to ta zrobiona z metalu, która będzie trwała i odporna na intensywne użytkowanie. Pamiętaj, że królik zapewne będzie podgryzał szczebelki i ścianki swojego domu. Nawet tania klatka dla królika musi być dla niego optymalnie bezpieczna. Nie może zawierać żadnych małych ani ostrych elementów, a jeśli jest pomalowana farbą, powinny być wykorzystane te nietoksyczne, ekologiczne. 

Dobrze, jeśli podłoże klatki dla królika jest nieco głębsze, co zapobiegnie wypadaniu trocin czy słomy. Warto zadbać również o odpowiedni podkład, który będzie chłonąć odchody zwierzęcia oraz niwelować ich przykry zapach. 

Klatka powinna być też wygodna, uwzględniając codzienną obsługę pielęgnacji gryzonia. Świetnie, jeśli posiada co najmniej dwa wyjścia, a dno klatki można odczepiać. Dzięki temu regularne sprzątanie i mycie domu królika nie będzie stanowić większego problemu. 

Nie zaleca się, aby królik bytował w klatce piętrowej, znacznie lepszym rozwiązaniem jest duża klatka z tylko jednym poziomem. Drabinki czy schody nie są dobrym rozwiązaniem, a gryzoń może mieć problemy z ich użytkowaniem, w szczególności ze schodzeniem na niższe partie klatki. Im bardziej skomplikowane będą elementy klatki, tym trudniej będzie ją utrzymać w należytej czystości. 

Dodatkowe akcesoria dla królika 

W klatce dla królika musi znaleźć się poidło, do którego będzie nalewana zawsze świeża woda oraz paśnik na siano. Jeśli wymiary klatki na to pozwalają, można zainwestować też w dodatkową budkę, w której królik będzie mógł komfortowo spać. 

Nie zaleca się wkładania do klatki zabawek wykonanych z plastiku, ponieważ prawdopodobnie królik będzie je gryzł. Zamiast tego można wkładać mu specjalne kolby, świeżą marchew czy kalarepę. 

Na dno klatki warto ułożyć specjalną matę, która zabezpiecza je przed przenikaniem odchodów. Mata charakteryzuje się doskonałą nasiąkliwością, dzięki czemu królik będzie mógł funkcjonować w pełnym komforcie. 

Zadbaj też o miskę na ziarna, dzięki której pokarm nie będzie rozsypywany po całej klatce. Dobrą opcją jest specjalny dozownik na jedzenie. 

O ile to możliwe, wypuszczaj królika poza klatkę. Świetnym rozwiązaniem jest możliwość wychodzenia z nim na zabezpieczony fragment ogrodu, aby zwierzak mógł korzystać z warunków naturalnych. Szczególnie wiosną oraz latem dobrze jest dać królikowi dostęp do świeżej trawy, koniczyny czy mlecza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here