czym grozi wysoki puls

Parametry życiowe to bardzo ważny element badania fizykalnego człowieka, mówiący o stanie zdrowia oraz kondycji organizmu. Do najważniejszych pomiarów należą pomiary ciśnienia, tętna, cukru, temperatury i innych. Dzięki ocenie i analizie tych elementów możliwe jest zdiagnozowanie pacjenta, jak również zadbanie o jego ogólny stan zdrowia.
Jak mierzyć puls? Czym grozi wysoki puls? Jakie są objawy nierównego i podwyższonego tętna? Jakie są przyczyny powstawania nieprawidłowości?

Pomiar pulsu

Analiza, pomiar i regularne sprawdzanie pulsu to czynności, które powinien wykonywać każdy człowiek regularnie. Sama ocena pulsu jest bardzo prosta, a rytm bicia serca wyczuwalny przez pacjenta. Jak zatem mierzyć szybkość i miarowość tętna?
Podstawowym zadaniem jest odnalezienie na ciele człowieka miejsca, w którym dostatecznie mocno czuć uderzenia zwane pulsem. Najbardziej wyczuwalnymi punktami są: wewnętrzna strona nadgarstka, tętnica szyjna, tętnica udowa.

Do pomiaru potrzebny będzie zegarek, stoper lub minutnik, na którym należy kontrolować czas pomiaru. Aby określić wartość pulsu należy dokładnie policzyć ilość uderzeń w określonej jednostce czasowej. Tętno można mierzyć podczas 15 sekundowych badań, a następnie uzyskany wynik pomnożyć przez 4. Otrzymana wartość mówi o wysokości tętna na minutę. Puls można również dokładnie zmierzyć podczas 60 sekundowego odliczania. Pomiar tętna należy wykonywać w stanie spoczynku, bez stresu, zmęczenia i nadmiernego wysiłku.

stetoskop

Czym grozi wysoki puls?

Analiza pulsu pozwala określić stan zdrowia, jak również wspomóc wykrycie rozwijających się chorób i schorzeń. Ustalone normy tętna nie powinny być ani niższe, ani wyższe, a samo tętno równe i cykliczne.
Podwyższone lub obniżone wyniki pomiarów mogą przyczynić się do wielu problemów i kłopotów zdrowotnych.
Zaburzeń pulsu nie należy wiec ani lekceważyć, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości natychmiast zgłosić się do lekarza.

Na bicie serca i ilość jego uderzeń wpływ ma wiele czynników, którymi przede wszystkim są: stres, wysiłek fizyczny, zmęczenie, używki, wady serca, niewydolność krążenia, anemia, infekcje, gorączka, odwodnienie, biegunka, hipoglikemia i wiele innych.
Nieleczony, nieprawidłowy puls może wywołać bradykardię lub tachykardię.
Jakie można wyróżnić objawy nieprawidłowego – zbyt wysokiego lub niskiego pulsu?
Podczas nierównego, zbyt wysokiego lub niskiego tętna wyczuwalne są widoczne i uciążliwe objawy. Wiele z nich przeszkadza w codziennym życiu, jak również stwarza sporo problemów.

Do najczęściej zauważanych objawów można zaliczyć:
– uczucie kołatania serca,
– trzepotanie serca,
– przerwy w pracy serca,
– duszności,
– osłabienie, zmęczenie,
– obrzęki nóg,
– szybki przyrost masy ciała,
– utrata apetytu,
– zawroty głowie, itp.

wysoki puls

Diagnoza zaburzeń.
Wykrycia zaburzeń rytmu serca można dokonać za pomocą wielu środków i narzędzi. Głównym środkiem diagnostycznym są występujące objawy i złe samopoczucie pacjenta. Innymi, potwierdzającymi obawy testami są przede wszystkim EKG serca, Echokardiografia czy Holter serca.

Jak leczyć zaburzenia związane z nieprawidłowym pulsem?
Leczenie zaburzeń uzależnione jest od wielu czynników. Decyzje o dokładnym i precyzyjnym postępowaniu uzależnione są od przyczyn i schorzeń towarzyszących wywołujących zbyt wysoki lub zbyt niski puls. Podstawowym działaniem jest dobranie odpowiedniej farmakoterapii i ustabilizowanie rytmu dzięki zdrowemu, spokojnemu trybowi życia i diecie.

W przypadkach bezpośrednio zagrażających życiu człowieka, należy wykonać zabieg wszczepienia rozrusznika serca, dzięki któremu możliwe będzie sterowanie jego rytmem.
Problemy związane z nierównym biciem serca mogą mieć wiele przyczyn, a wszystkie oznaki i symptomy nieprawidłowości powinny być sprawdzone i zdiagnozowane. Nieleczone zaburzenia mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Mogą one być spowodowane migotaniem przedsionków lub komór, które może doprowadzić do udaru mózgu, niewydolności, a w następstwie śmierci pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here