czy schizofrenia jest dziedziczna

Pęd życia i fakt, że praca zajmuje nam te olbrzymią część życia bywa dla wielu osób stresujący. Zapewne marzeniem wszystkich osób jest mieć taką pracę, by nie czuć w niej stresu i ją najzwyczajniej w świecie kochać, aczkolwiek niewiele osób może pochwalić się takim stanem rzeczy. To właśnie przez fakt, że żyjemy z dnia na dzień, jesteśmy nieszczęśliwi, boimy się o to, czy w tym miesiącu zwiążemy koniec z końcem, czy nie uda nam się tego zrobić, nasze życie staje się pełne stresu i niezdrowej motywacji, która – jak każdy wie – nie ma prawa prowadzić do niczego dobrego.

Warto, abyśmy zatrzymali się na chwilę i zastanowili nad tym, czy życie, które prowadzimy w tym momencie i sposób w jaki żyjemy, jest tym, co nam w stu procentach odpowiada i tym, w jaki sposób wyobrażaliśmy sobie to, co będziemy robić. Warto pamiętać, że na zmiany nigdy nie jest za późno, a jeśli te zmiany mogłoby nas ochronić przed nieprzyjemnymi skutkami związanymi z nadmierną ilością stresu i przepracowaniem, to z pewnością jest to warte zachodu. Powinniśmy szczególnie doceniać swoje życie, ponieważ często zdajemy się zapominać, że jest tylko jedno i kiedyś, chcąc nie chcąc, kiedyś się skończy.

tabletki

Fantastycznie by było móc kiedyś powiedzieć, że przeżyliśmy swoje życie dokładnie tak, jak chcieliśmy, ale aby to się stało, musimy zadbać o zmiany w naszym życiu już dziś. To my decydujemy o sobie, poza skrajnymi przypadkami, i to my jesteśmy odpowiedzialni za swój byt. Zastanówmy się, czy faktycznie chcemy żyć nieszczęśliwi, narażając się na to, że w przyszłości możemy przypłacić to naszym zdrowiem. To z pewnością jest pytanie, które powinien zadać sobie każdy człowiek, który nie czuje w swoim życiu szczęścia i nie wie, co robi nie tak. Być może przyda się tutaj konsultacja z terapeutą, czy psychologiem, ale jest to gra warta zachodu, bowiem jest to gra, która toczy się o nasze zdrowie i życie.

Wiele jest przypadków chorób psychicznych, które zrodziły się właśnie z tego, że żyjemy w niezdrowy sposób. Pracujemy dużo, śpimy mało, w pracy nie układa nam się najlepiej, a boimy się ją zmienić, bo wiemy, że pieniądze same się nie zarobią. To wszystko wpływa na stres, który z kolei może tworzyć rożne choroby.

Chociażby depresja jest przykładem choroby, z którą przecież się nie rodzimy lecz którą nabywamy z czasem, jeśli nasz styl życia okazuje się być niezdrowy lub jeśli przytrafią nam się takie sytuacje, które spowodują u nas kompletne załamanie. Wiele jest przykładów chorób, z którymi wcale nie musimy się urodzić, a możemy je nabyć z biegiem czasu. Nikt z nas przecież nigdy nie myśli o tym, że może to spotkać także jego, ale z pewnością powinniśmy sobie uzmysłowić fakt, że takie rzeczy są możliwe i że się zdarzają. Tutaj pojawia się pytanie, czy chcemy, aby tak wyglądało nasze życie, jeśli jesteśmy w stanie tego uniknąć?

schizofrenia

Istnieją jednak choroby, których nie da się uniknąć, pojawiają się znienacka i atakują. Przykładem takiej choroby psychicznej jest schizofrenia. Z pewnością jest to straszna choroba, o czym wiedzą wszyscy, którzy mieli z nią styczność, czy to sami, czy mając kontakt z osobą, która na taką chorobę zapadła. Czy schizofrenia jest dziedziczna? Badania dowodzą, że nie jest dziedziczna, jednak czynnik dziedziczny może wpływać na nasze zachorowanie, ale oczywiście nie jest to jedyny czynnik, jaki istnieje.

Musimy pamiętać o tym, aby nigdy nie ignorować sygnałów, jakie daje nam nasze ciało i umysł. Czasy się zmieniły i wizyta u psychologa czy psychiatry, nie jest już niczym wstydliwym, dlatego nie bójmy się tam udać, jeśli czujemy taką potrzebę i pragniemy dowiedzieć się, czy wszystko jest dobrze z naszym zdrowiem. Czym szybciej dowiemy się, co nam dolega, tym lepiej dla nas, dlatego zwlekanie nigdy nie jest dobrym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności i stawienia czoła przeciwnościom losu.

Choroba psychiczna nie wyklucza. Dalej możemy żyć w społeczeństwie, jeśli postawimy na leczenie się i normalne życie. Nie warto się jednak buntować i należy zadbać o swoje zdrowie, bowiem jest ono tylko jedno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here