czy ryba to mięso

Wszystkich ludzi pod względem upodobań kulinarnych można podzielić na trzy grupy. Najbardziej liczną grupę stanowią ludzie spożywający mięso, wędliny, ryby oraz warzywa, zboża i owoce. Druga grupa, to wegetarianie, czyli osoby nie spożywające mięsa i jego wyrobów, a nawet ryb. Trzecia grupa bardzo restrykcyjna pod względem odżywiania to weganie. Każdy weganin nie je mięsa, wędlin, ryb oraz wszystkiego co pochodzi od zwierząt, ptaków i owadów. A więc nie nie spożywa nabiału, jaj, a nawet miodu.

Oczywiście upodobania kulinarne posiadają jeszcze wiele podgrup, lecz te wyżej wymienione są najbardziej znane i stanowią podstawę podziału. Jest wiele osób, którzy uważają się za wegetarian, bo z różnych powodów nie odpowiada im konsumpcja mięsa, lecz skłonni byliby spożywać ryby. Ci ludzie mają dylemat, czy ryba to mięso? Wielu ludzi interesuje ten temat, bo przy nietolerancji mięsa mieliby ochotę na spożycie od czasu do czasu ryby. Ponadto kieruje nimi świadomość tego, że ryby są zdrowe i mogą stanowić alternatywę dla mięsa.

Ryby po przyrządzeniu i obróbce cieplnej są bardzo smaczne. To jest wielka ich zaleta i dlatego wiele osób nie może wyrzec się konsumpcji ryb. Lecz najważniejsze jest to, że ryby posiadają wiele wartości odżywczych i dlatego są tak bardzo właściwości dla organizmu człowieka. Ryby mogą być smażone, pieczone, duszone, gotowane na parze, wędzone, suszone. Spożywamy także ryby z puszki, a nawet jemy na surowo np. w sushi oraz gotujemy zupy z ich udziałem. Naukowcy są zdania, że osoby często spożywające ryby mają odporniejszy organizm i rzadziej zapadają na choroby serca i krążenia, na miażdżycę, depresję, nerwicę, a nawet na nowotwory.

danie z rybami

Statystycznie najwięcej ryb spożywają Japończycy, którzy zjadają rocznie około 65 kilogramów na osobę. Każdy z nas w trosce o swoje zdrowie powinien przynajmniej dwa razy w tygodniu spożywać ryby, a zwłaszcza te morskie i tłuste, gdyż te posiadają największą wartość odżywczą. Do ryb morskich należy między innymi śledź, tuńczyk, halibut, dorsz, makrela, łosoś, szprot i jeszcze inne. Jemy ryby dlatego, bo zależy nam na dostarczeniu organizmowi wielonienasyconych kwasów tłuszczowych należących do rodziny omega-3.

Ludzki organizm potrzebuje dziennie 2 g. kwasu omega-3, lecz nie potrafi ich sam wytwarzać i dlatego muszą być one dostarczane wraz z pokarmem. Kwas omega-3 jest niezbędny dla zdrowia oczu, serca, kości, zębów, skóry, tarczycy, wzrostu organizmu i ogólnej regeneracji komórek organizmu. Bo ryby zawierają witaminę A, D, E, B oraz jod, potas, wapń. Wracając do tematu i pytania, czy ryba to mięso? Definicja określająca wegetarianizm jasno mówi o tym, że wszystko co żyje posiada jakieś ciało, które stanowi mięso.

ryba z warzywami

Ciało posiadają zwierzęta większe i mniejsze, ptactwo domowe i dzikie, ryby, owoce morza, owady. Można by upierać się przy tym, że rośliny też żyją, lecz nie posiadają one ciała i duszy. Ciało i duszę posiadają nie tylko ludzie, lecz również zwierzęta. Gdy dusza ze zwierzęcia uchodzi przestaje ono żyć podobnie, jak człowiek. A z rośliną jest inaczej. Rośliny nie posiadają duszy i ciała, choć również w jakimś stopniu żyją, rosną i posiadają energię wewnętrzną. Lecz rośliny są czymś innym niż organizmy żywe. Wegetarianizm rozwinął się w Indiach ponad tysiąc lat przed naszą erą i początkowo miał charakter wyłącznie religijny.

Na kontynencie europejskim pojawił się około tysiąca lat później niż w Indiach, lecz również przed nasza erą. Najbardziej znanymi w historii wegetarianami byli: Pitagoras, Platon, Sokrates, Leonardo da Winci, Isaac Newton, Albert Einstein, Lew Tołstoj, Beniamin Franklin. Współcześni wegetarianie lub weganie to: Tina Turner, Demi Moore, Pamela Anderson, Alec Baldwin, Bill Clinton, Thomas Edison, Paul McCartney, Brat Pitt, Steven Seagal, Dustin Hoffman, Jean-Claude Van Damme i wiele innych osób pochodzących z zagranicy. Wśród znanych Polaków także jest wielu wegetarian. Ludzie przestają jeść mięso z powodów etycznych lub zdrowotnych, a także z powodu różnego rodzaju diet, albo nawet z powodu mody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here