czy olej kokosowy jest zdrowy

Jakiś czas temu można było zaobserwować prawdziwy boom, jeśli chodzi o olej kokosowy. Ni stąd, ni zowąd, pojawił się jako super produkt, czy wręcz must have każdej gospodyni. W wielu artykułach zamieszczanych na popularnych portalach można było przeczytać, jak bardzo jest zdrowy. Właściwie na każdym z takich portali można było znaleźć te same informacje, mówiące o pozytywnym wpływie na organizm. Olej kokosowy miał pomagać zwalczać zły cholesterol, wspierać redukcję wagi, czy regulować poziom cukru we krwi.

Ale czy olej kokosowy jest zdrowy naprawdę?

Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, nie wolno przeszukiwać kolejnych stron internetowych, które tylko powielają przeczytane gdzieś informacje. Należy pamiętać, że jeśli chodzi między innymi o zdrowie, ważne są fakty. To badania naukowe i prowadzone eksperymenty są jedynymi rzetelnymi źródłami informacji. I to ich wyniki pozwalają znaleźć prawdę w świecie, w którym krąży tak wiele plotek i stereotypów.

Jak więc z olejem kokosowym jest naprawdę? Jak się okazuje, z pewnością nie można zaliczyć go do kategorii super food. W tej kategorii znajdują się produkty naprawdę zdrowe i mające ogromny, pozytywny wpływ na organizm. A olej kokosowy taki nie jest. I wiele badań naukowych to potwierdza.
Aby zrozumieć nieco lepiej wpływ tego tłuszczu na organizm, warto przyjrzeć się na początku temu, jak wygląda. Jego konsystencja wiele bowiem mówi na temat składu chemicznego. Gdy olej stoi w słoiczku w temperaturze pokojowej, wygląda nieco jak krem, z tą jednak różnicą, że jest nieco twardszy.

olej kokosowy

A to wynika z faktu, że olej kokosowy jest tak zwanym kwasem tłuszczowym nasyconym. Podobnie zresztą jest ze smalcem. On też jest twardy, dopóki nie zostanie poddany działaniu wysokiej temperatury. I oba mają też niekorzystny wpływ na organizm. Będąc bogactwem właśnie takiego rodzaju kwasu tłuszczowego, olej kokosowy mobilizuje wątrobę do nadmiernej produkcji tak zwanego złego cholesterolu. Lipoproteiny niezbędne do przetworzenia takiego kwasu negatywnie wpływają na wiele aspektów funkcjonowania organizmu. I tak na przykład LDL, czyli właśnie zły cholesterol, przyczynia się do odkładania blaszek miażdżycowych, które z kolei mogą prowadzić nawet do zakrzepicy żylnej.

A co z rzekomym działaniem przeciwbakteryjnym, bo i o takim można było wiele przeczytać? Gdyby przejrzeć dostępne wyniki badań naukowych, należałoby stwierdzić, że jest to bardziej mit, niż fakt. Nie ma bowiem badania przeprowadzonego na żywych organizmach, które wykazałoby taki właśnie wpływ. Podobnie jest z opinią, iż olej kokosowy to bogactwo antyoksydantów. Badania co prawda wykazały ich pewną obecność, ilość ich jednak jest niewielka. Jeśli ktoś więc chce spożywać olej kokosowy, aby walczyć z wolnymi rodnikami, to wyrządzi organizmowi więcej szkody, niż pożytku. Bo żeby dostarczyć większą dawkę antyoksydantów, trzeba spożyć ogromne ilości oleju. A to z kolei dostarczy do organizmu duże dawki substancji mniej zdrowych.

kokos

Przeglądając kolejne badania naukowe, czy czytając opinie ekspertów do spraw żywienia, można poczuć się oszukanym. Wiele osób w dobie popularyzacji oleju kokosowego, zaczęło wydawać pieniądze, aby mieć go w swojej kuchni. I nagle okazuje się, że był to wydatek właściwie niepotrzebny. Pojawia się więc pytanie, jakim cudem olej ten stał się taki modny?

Prawdopodobnie kluczowy był tu czynnik marketingowy. Wszystko zaczęło się w krajach będących potężnymi producentami tego oleju. Aby go sprzedać, zaczęto go promować jako super zdrowy. A plotka puszczona w świat, żyje swoim życiem. Nieodpowiedzialne powielanie takiej plotki sprawiło, że pojawiła się na całym niemal świecie. I dlatego właśnie ludzie zaczęli olej kokosowy kupować. Mało kto zainteresował się natomiast rzeczywistym jego wpływem na organizm człowieka.

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

W małych ilościach jest nieszkodliwy. I to właściwie jedyny fakt. Ale, jak z każdym tłuszczem – należy zawsze pamiętać, aby jego spożycie równoważyć aktywnością fizyczną oraz zbilansowaną dietą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here