Ciąża to piękny czas dla każdej kobiety i często wymarzony okres w życiu, który prowadzi do wyczekanego potomstwa. Wiele kobiet wtedy promienieje i wygląda oszałamiająco. To zasługa nie tylko szczęścia z rychłego posiadania dziecka, ale także zasługa hormonów, produkowanych przez ciało kobiety w okresie ciąży.
Aby doszło do rozwoju ciąży, najpierw musi dojść do zapłodnienia. Zapłodnienie może mieć miejsce tylko podczas klasycznego stosunku seksualnego, to jest stosunku waginalnego. Dodatkowo, do zapłodnienia może dojść podczas zastosowania przez lekarza technik rozrodu wspomaganego.
Aby mogło dojść do połączenia się komórki jajowej z pojemnikiem, oboje partnerzy muszą być płodni. W dzisiejszych czasach coraz więcej par ma problemu z płodnością, a wina tylko czasami leży po jednej stronie. Statystycznie to 50% mężczyzn i 50% kobiet w parach, które nie mogą uzyskać dziecka, jest niepłodnych. Kobieta musi być przed menopauzą, a w jej jajnikach muszą dojrzewać komórki jajowe. Natomiast mężczyzna musi mieć w swojej spermie zdrowe plemniki, które mają odpowiednią budowę i zdolne są poruszać się do przodu, dzięki ruchom swojej witki. Tylko taki plemnik zdolny jest przemieszczać się w drogach rodnych kobiety i przejść przez wieniec promienisty komórki jajowej.
Do zapłodnienia zazwyczaj dochodzi w bańce jajowodu
Fizjologicznie do komórki jajowej może wejść tylko jeden plemnik – dochodzi do fuzji gamet. Następnie mają miejsce kolejne podziały komórkowe, a zapłodniona komórka jajowa wędruje z jajowodu do macicy, gdzie dochodzi do jej implantacji w łożysku, kiedy jest w stadium blastocysty.
Dodatkowo, aby doszło do zapłodnienia, kobieta musi mieć akurat dni płodne, to znaczy, że komórka jajowa musi być w jajowodzie. Odstępstwa mają miejsce, ponieważ plemniki młodych mężczyzn mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni.
Następnie blastocysta powoli zamienia się w zarodek i powoli rośnie. Do 8 tygodnia życia płodowego dziecka często dochodzi do samoistnych poronień, o których kobiety nie mają nawet pojęcia. Wynikają one zazwyczaj z wad genetycznych dziecka.
Prawidłowa ciąża trwa dziewięć miesięcy, czyli od 38 do 42 tygodni. W tym czasie dziecko rozwija się w łonie matki, która teraz musi dbać nie tylko o siebie, ale także o maleństwo. Nie można wtedy palić papierosów ani spożywać alkoholu, bo może to skutkować wadami wrodzonymi u dziecka i płodowym zespołem alkoholowym, który cechuje między innymi obniżone IQ.
Wiedza na temat procesu zapłodnienia jest niska zwłaszcza w grupie młodych osób. Wynika to z tego, że młodzież często wstydzi się rozmawiać na te tematy z rodzicami, w szkołach edukacja seksualna też ma się naprawdę kiepsko. Potem rodzą się pytania. Odpowiemy na najpopularniejsze z nich.
Czy dziewica może zajść w ciąże?
Nie, dziewica nie może zajść w ciążę. Do zajścia w ciążę wymagany jest stosunek waginalny z mężczyzną, po którym nie jest się już dziewicą. Podczas pierwszego razu zostaje przebita błona dziewicza i zmieniona flora bakteryjna pochwy. Dodatkowo, aby doszło do zapłodnienia i ciąży w pochwie musi wyjść do wytrysku spermy. Nie ma możliwości, aby doszło do ciąży przez pocałunki, seks analny czy oralny.
Czy pierwszy raz boli?
Pierwszy stosunek seksualny może być bolesny dla dziewczyny, ale wcale nie musi. Ból najczęściej wynika ze stresu ze strony obojga partnerów. Najlepszą pozycją na pierwszy raz jest pozycja misjonarska, z poduszką pod pupą. To ułatwi włożenie członka i sprawi, że seks będzie mniej bolesny. Zadbajcie także o atmosferę – miłe będą kwiaty i świeczki. Nie należy się także spieszyć – warto dać sobie czas na grę wstępną i sprawić, by dziewczyna poczuła się gotowa. Można także wspomóc się lubrykantem. Należy być delikatnym i nie naciskać, jeśli partnerka nie jest gotowa.
Czy dwie prezerwatywy są lepsze niż jedna?
Prezerwatywa to jedyny środek antykoncepcyjny, który poza ciążą chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli prezerwatywa nie jest przebita to wystarczy jedna. Dwie powodują tarcie, przez co mogą łatwiej się przerwać.