Przyczyny wypadania włosów

Wbrew pozorom kondycja włosów naprawdę wiele mówi o naszym zdrowiu. Przesadne ich wypadanie może świadczyć o poważnych dolegliwościach. Człowiek, codziennie gubi około stu włosów. Jeżeli jednak zauważymy, że ubytek włosów zwiększa się, warto zaznajomić się z przyczynami ich wypadania. Jakie jest podłoże wypadania włosów i o czym świadczy?

Zaburzenia hormonalne

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów są zaburzenia hormonalne, czyli tzw. łysienie o podłożu hormonalnym. Dotyczy ono mężczyzn po 40-50 roku życia oraz kobiet w okresie menopauzy, a także kobiet po urodzeniu dziecka lub odstawieniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Łysienie to polega na gwałtownym zmniejszeniu się mieszka włosowego, dodatkowo połączone ze skracaniem fazy wzrostu włosa. Wiąże się to z wytwarzaniem testosteronu, którego gospodarka zostaje zachwiana i wówczas przekształca się on w aktywną cząsteczkę niszczącą mieszki włosowe. U kobiet nadprodukcja androgenu wynika z chorób jajników i nadnerczy.

Choroby tarczycy

Na wygląd i wypadanie włosów ma niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy. Przy niedoczynności są cienkie, suche i mocno przerzedzone, natomiast przy nadczynności pojawiają się nawet łysienia plackowate. Do chorób, które mocno ingerują w strukturę włosa, należą choroba Graves i Basedowa. Tylko i wyłącznie podjęcie specjalistycznego leczenia jest w stanie zahamować lub mocno ograniczyć wypadanie.

Niedobór witamin

Częstą przyczyną wypadania włosów jest niedożywienie, a co się za tym kryje niedobór białka, aminokwasów oraz niedobór cynku i żelaza. Niedostarczanie odpowiednik witamin i składników mineralnych może powodować wypadanie włosów na całej powierzchni głowy – łysienie rozlane. Cierpią na nie osoby, które poddają się drastycznym kuracjom odchudzającym.

Zatrucia

Nadmierne wypadanie włosów dotyczy również osób mających kontakt z chemikaliami takimi jak: arsen, rtęć, bizmut, kwas borowy, czy złoto. Objawy nie występują od razu, tylko ujawniają się zazwyczaj po około dwóch tygodniach – włosy wypadają całkowicie. Po około sześciu lub ośmiu tygodniach włosy odrastają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here