Skąd wziął się pomysł na ssanie oleju? Czy to faktycznie działa? Płukanie ust olejem w ostatnich latach staje się coraz popularniejsze. W jaki sposób ssać olej?
Jak ssać olej?
Ssanie oleju to niekonwencjonalna metoda lecznicza, która zyskuje coraz większą popularność. Sama metoda jest niebywale prosta i nie sprawia absolutnie żadnych kłopotów nawet przy pierwszym płukaniu jamy ustnej. Wystarczy wlać do ust łyżkę oleju i następnie płukać nią jamę ustną przez około kwadrans – rób to dokładnie tak, jak w przypadku płynu do płukania po myciu zębów.
Po 15 minutach wypluj olej i umyj zęby, możesz też użyć nici dentystycznej do dokładniejszego czyszczenia jamy ustnej. Ważne jest, aby olej dotarł do wszystkich przestrzeni między zębami. Nie przejmuj się, że początkowo będzie on bardzo gęsty – z każdą minutą będzie mieszał się ze śliną, przez co jego konsystencja stanie się rzadsza.
Pamiętaj też, aby olejem płukać tylko jamę ustną, a nie gardło. Grozi to ryzykiem połknięcia, co zdecydowanie nie jest przyjemne, a w niektórych przypadkach może nawet spowodować odruch wymiotny.
Jaki olej wybrać?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań o płukanie ust olejem. Co ciekawe, możesz wybrać niemal dowolny olej, ważne jest jednak to, aby nie posiadał on intensywnego smaku, a do tego był nieprzetworzony oraz naturalny. Bardzo popularne jest ssanie oleju kokosowego, możesz jednak wybrać np. olej sezamowy lub słonecznikowy. Oprócz tego stosowane są też takie oleje, jak olej lniany, arachidowy, olej z pestek dyni oraz oliwa z oliwek.
Ssanie oleju – po co?
Faktycznie działanie związane z ssaniem oleju nie jest udowodnione naukowo, jednak osoby praktykujące tę metodę oraz ją aktywnie propagujące zwracają uwagę na szereg prozdrowotnych właściwości. Ich zdaniem, płukanie ust olejem:
- zapobiega powstawaniu próchnicy oraz chorób przyzębia
- wspomaga wybielanie zębów
- odświeża oddech
- oczyszcza zatoki
- zmniejsza uczucie suchości w gardle
- zmniejsza uczucie spierzchniętych warg
- łagodzi przebieg alergii
- wzmacnia układ odpornościowy i limfatyczny
- zmniejsza bóle głowy
- poprawia kondycję cery
- ułatwia zasypianie
Co jeszcze warto wiedzieć o ssaniu oleju?
Płukanie ust olejem wywodzi się z Indii, metoda ta liczy sobie ponad 2000 lat i łączone jest z medycyną ajurwedyjską. Jak wspomniano, działanie ssania oleju nie zostało w pełni udowodnione naukowo, z pewnością jednak błędnym jest twierdzenie, że może ono zastępować mycie zębów szczoteczką.
Jednym z największych propagatorów płukania ust olejem był doktor Karach, który zaprezentował zbawienne działanie tej metody podczas konferencji odbywającej się na terenie dzisiejszej Ukrainy. W Polsce znanym popularyzatorem ssania oleju jest Michał Tombak.