czym karmić psa

Psy to zwierzęta wszystkożerne, dlatego ich dieta podobnie jak dieta ludzka powinna być odpowiednio zróżnicowana. Oznacza to, że w ich diecie nie może zabraknąć ani mięsa ani warzyw.

Warto wiedzieć, że podstawą do prawidłowego żywienia psów jest białko, czyli niezbędne do prawidłowego funkcjonowania proteiny. Są one odpowiedzialne za budowanie tkanek oraz organów wewnętrznych. Dzięki nim wydzielane są hormony oraz enzymy. Białko znajdziemy oczywiście przede wszystkim w mięsie. Nie brakuje go również w warzywach czy też soi. Najbardziej wartościowe z punktu widzenia psa jest jednak białko pochodzenia zwierzęcego, ono powinno być mu dostarczone w pierwszej kolejności.

Podstawowym źródłem energii dla psa są tłuszcze

Tłuszcze, co warto wiedzieć, dostarczają psu dwa razy więcej energii niż białko oraz węglowodany. To też ważny element budowy organów wewnętrznych, są niezbędne do wchłaniania witamin. Niezapewnienie prawidłowej ilości tłuszczy przekłada się na spowolnienie wzrostu psa oraz wystąpieniem problemów skórnych. Organizm psa nie potrafi samodzielnie wytwarzać kwasów tłuszczowych, dlatego należy uczynić wszystko, aby dostarczyć je za pośrednictwem zbilansowanej diety. Za najwartościowsze kwasy uchodzą kwasy Omega-6, Omega-3. Pomagają one skutecznie zwalczać stany zapalne.

Węglowodany pomagają psom wzmocnić układ trawienny. Węglowodany dostarczają organizmowi błonnik oraz glukozę. Są to składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Błonnik wspomaga procesy trawienne. Cennym źródłem błonnika jest zboże (kukurydza, ryż, pszenica). Rekomendowana jest pulpa buraczana, czyli produkt uboczny powstający przy produkcji cukru.
Organizm psa składa się w 60 procentach z wody. Już 15 procentowy ubytek wody jest poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia czworonoga, dlatego nie należy o niej zapominać.

Większość posiadaczy psów decyduje się na żywienie za pomocą suchej karmy. To proste i wygodne rozwiązanie. Nie oznacza to, że samodzielnie nie możemy przyczynić do poprawy sposobu żywienia naszych ulubieńców.

pies siedzi

Czym karmić psa?

Każdy posiłek powinien być umiejętnie zbilansowany. Jeśli chodzi o mięso, to najlepszym wyborem okaże się mięso drobiowe. Kurczak, indyk, kaczka to dobre propozycje dla każdego czworonoga. Nie najgorszym wyborem jest też przygotowanie jagnięciny. Rekomendowana jest też ryba. Gotować należy jedynie mięso z chrząstkami, a nie kości, ponieważ są one ostre, mogą stanowić poważne zagrożenie dla psa. Dobrze jest urozmaicać posiłki i nie podawać cały czas tego samego rodzaju mięsa.

Aby psa nie męczyło nieustające poczucie głodu, należy mu zagwarantować tak zwany „wypełniacz”. Doskonale w tej roli odnajduje się ryż, makaron, ziemniaki. Psom można podawać nawet płatki owsiane. Ważnymi składnikami diety dla zdrowego psa są oczywiście warzywa. Ulubionymi przysmakami czworonogów są: marchewka, burak, sałata oraz pietruszka.

Co ciekawe, owoce nie są podstawowym elementem diety psów. Warto z nich korzystać, ale trzeba to robić z umiarem. Wszystko dlatego że zawierają one duże ilości cukru. Jabłka, banany, maliny czy truskawki warto okazyjnie włączyć do diety dla swojego ulubieńca.
Dieta psa to też dodatki, które urozmaicają codzienne posiłki. Psom można podawać na przykład jajka. Są one źródłem witaminy A i E, zawierają też makro- i mikroelementy. W jajkach znajduje się łatwo przyswajalne białko oraz biotyna. Najlepszym wyborem jest ugotowane jajko, ponieważ pozwala to na uniknięcie zakażenia salmonellą. Jedno ugotowane jajko w tygodniu w zupełności wystarczy psu.

pies

Nabiał to źródło wapnia oraz witamin. Jogurty oraz kefiry to gwarancja dużej dawki bakterii. One doskonale wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego. Koniecznie trzeba pamiętać, że przy zakupie takich produktów, należy się kierować niską zawartością soli i tłuszczu.

Wiele gotowych diet i wskazówek odnośnie żywienia znajdziemy na stronach internetowych poświęconych pielęgnacji czworonogów. Dietę warto jest też skonsultować z weterynarzem, który najlepiej wie, czego potrzebuje jego mały pacjent. Na podstawie przeprowadzanych badań oraz wyników, będzie w stanie zarekomendować odpowiednią dietę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here