Przy zakupie dysków do komputera najczęściej decydujemy się na kompozycję magazynu danych w technologii HDD + dysku systemowego SSD. Jednak w zasadzie rynek dysków twardych pozwala na nieco inne rozwiązanie – możemy zdecydować się na pojedynczy dysk SSD, a nasz portfel nie ucierpi na tym za bardzo.
Dyski SSD są szybsze, wydajniejsze i zdecydowanie poprawiają komfort użytkowania urządzenia
Dyski typu solid-state zyskały grono fanów na świecie przede wszystkim dzięki zabójczej prędkości wymiany danych. Zarówno zapis, jak i odczyt realizowane są przez nie znacznie szybciej od tradycyjnych dysków HDD. Są to dyski lekkie, szybkie, mają kompaktową konstrukcję 2,5 cala, cechujące się bardzo wysokim poziomem trwałości. Jednak mają także jedną wadę – są droższe od HDD. Czy jednak na pewno powinniśmy zwracać na to uwagę?
Dysk SSD to inwestycja na lata
Topowe modeli dysków SSD to komponenty, które mogą pracować bezawaryjnie przez naprawdę wiele lat. Wszystko zależy oczywiście od sposobu, w jaki pracujemy na komputerze. Prawda jest jednak taka, że nie generujemy w codziennym użytkowaniu zbyt dużego obciążenia na dysku. Wynika to z prostego mechanizmu – rzadko kiedy dokonujemy wymiany danych na dużą skalę. Najczęściej pracujemy zresztą na plikach z chmury i to je edytujemy, a te, które są już na komputerze (np. gry), wymagają aktualizacji i patchowania, ale praktycznie nie zdarza się, że w ciągu jednego dnia usuwamy połowę zawartości dysku twardego, a drugiego zapełniamy ją nowymi plikami. A to właśnie tego typu operacje mają kluczowe znaczenie dla obniżenia żywotności naszego magazynu pamięci.
Kupując topowy model SSD, możemy więc liczyć na to, że „przeżyje” on naszą konstrukcję. Dyski solid-state są praktycznie bezawaryjne, jeśli używa się je w domowych warunkach bez specjalnego ich obciążania. Dlatego w praktyce inwestowanie nawet w bardzo pojemny dysk SSD 1 TB (lub jeszcze większy) może po pewnym czasie nam się zwrócić. Oczywiście są to bardzo hipotetyczne wartości wielu lat. Prawdopodobnie w tym czasie pojawi się nowa generacja dysków, która skusi nas jeszcze większą przepustowością.
Czy warto postawić na duży dysk SSD do laptopa?
Współcześnie w laptopach montowane są zarówno bardzo niewielkie magazyny danych (nawet 64 GB, które pozwalają jedynie na przechowywanie systemu w tzw. chromebookach), jak i ogromne, pojemne dyski SSD. Dysk SSD 1 TB w laptopie ma oczywiście pewne zalety. Przede wszystkim solid-state-disc jest mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne. A tych możemy doświadczyć praktycznie zawsze, np. w trakcie podróży czy chociażby jazdy do pracy. I nie zawsze jest to upuszczenie komputera na ziemię, ale np. silne wstrząsy. Dysk wykonany w technologii SSD znacznie lepiej zniesie takie warunki.
Duży dysk w technologii SSD pozwala na sprawną obsługę systemu i konsumuje nieco mniej energii od dysku HDD. Zastosowanie jednego magazynu danych tego typu może być strzałem w dziesiątkę w przypadku mobilnej konstrukcji dzięki możliwości lepszego zagospodarowania przestrzeni obudowy laptopa, a także oszczędzaniu czasu pracy baterii na podstawowych operacjach – np. otwieraniu jakiegoś pliku czy startowaniu systemu. Ilość zalet tego typu rozwiązania jest więc naprawdę ogromna.